Skip til hoved indholdet Kontakt Kontakt

By og Land modtog 6215 byggesager i 2024 – tillægsbevilling sikrer flere hænder til området

Der er meget stor aktivitet på byggeområdet i Aalborg Kommune, og det afspejler sig i antallet af byggesager, der lander på bordet hos By og Land. Her modtog forvaltningen 6.215 byggesager i 2024 og 6.212 året før, hvilket er positivt, da det indikerer vækst og udvikling i kommunen.

Der er meget stor aktivitet på byggeområdet i Aalborg Kommune, og det afspejler sig i antallet af byggesager, der lander på bordet hos By og Land. Her modtog By og Land 6.215 byggesager i 2024 og 6.212 året før, hvilket er positivt, da det indikerer vækst og udvikling i kommunen.

Det betyder, at der er et voldsomt tryk på sagsbehandlerne i By og Land, og derfor er der stort behov for den tillægsbevilling på 10 mio. kroner i 2025 og 15 mio. kroner i 2026, hvoraf der tildeles 5 mio. årligt til selve byggesagsbehandling, som budgetforligspartierne bestående af Socialdemokratiet, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti og SF indstiller for bl.a.at styrke servicen til erhvervslivet, som efterspørger hurtigere sagsbehandlingstid.

Bevillingen skal blandt andet også gå til at styrke koordineringen af større projekter og til at håndtere afledte konsekvenser af ny lovgivning.

Fra By og Lands side bliver de ekstra ressourcer til området set som en anerkendelse af det vigtige arbejde, der udføres med myndigheds- og sagsbehandling, og at forvaltningen er på den rigtige vej, samt som en erkendelse af, at der har været afsat for få ressourcer til opgaven.

Flere ansatte

Hos forvaltningsgren Myndighed og Service kommer der nu flere ansatte, og det er en prioritet at få anvendt ressourcerne bedst muligt og efter de intentioner, som de er blevet givet efter. Samtidig arbejdes der videre på den kurs, der er lagt for at leve op til forventningerne om en korrekt og professionel myndighedsbehandling, der er så fokuseret som muligt inden for de rammer, der er stillet i lovgivningen.

I Byggeri har vi det seneste halve år arbejdet hårdt på at professionalisere driften og rollen som myndighed. Det har været nødvendigt af flere årsager. Det skal gøre os helt skarpe på rollen og opgaverne i myndighedsbehandlingen, og hvor grænserne går dels i forhold til forsvarlig saglig forvaltning, dels i forhold til at identificere politiske handlerum. Dermed sikrer vi også den mest hensigtsmæssige anvendelse af ressourcerne.

Myndighedschef Mette Hesthaven

Hun peger på, at myndighedsbehandlingen i vid udstrækning er lovbunden, men at det med respekt for dette er muligt at foretage tilpasninger af driften til den ressourcemæssige ramme. Men det handler også om en anden ting.

”Det handler om at opbygge tillid til os som forvaltning og myndighed. Tillid til, at vi varetager alle de hensyn, vi skal efter loven – men ikke mere end det. Tillid til, at vi anvender ressourcerne så effektivt som muligt, så borgerne hurtigst muligt kan få afgjort deres sager. Og i det hele taget tillid til, at der er ”orden i penalhuset” både i forhold til kollegaer, ansøgere, politikere og samfundet generelt”, siger Mette Hesthaven.

Hos By og Land er der inden for rammerne af den nuværende bevilling siden efteråret arbejdet med at anvende ressourcerne mere effektivt på den egentlige sagsbehandling af byggesagerne for at nedbringe sagsbehandlingstiderne.

Det har medvirket til, at der er afsluttet 400 flere sager end sidste år, men samtidig har det blandt andet også givet en oplevelse af mindre mulighed for dialog med byggesagsbehandlerne, hvilket er uhensigtsmæssigt for ansøgere, som gerne vil i gang med deres byggeprojekt.

Samlet set har budgetforligskredsen drøftet at tilføre området 55 mio. kroner i perioden 2025-2028. Finansiering for 2027-2028 skal drøftes i forbindelse med budgetforhandlingerne. Den endelige godkendelse af tillægsbevillingen sker forventeligt i byrådet den 10. marts 2025.

Har du set...

Aalborg Kommune

Boulevarden 13
9000 Aalborg

CVR-nummer: 29189420

Let digital adgang